Oregon Preview results

Oregon Preview - 3/22/03, Saturday, March 22, 2003, Hayward Field - Univ. of Oregon - Eugene

WOMEN'S RESULTS

100 Meter Dash - (w: 3.0)
1. Heather Murtaugh, Oregon, 11.93.
2. Tanya Pater, Idaho, 11.96.
3. Janette Davis, Oregon, 12.09.
4. Torkwase Fraser, Oregon, 12.57.
5. Andrea Eide, S. Oregon, 12.60.
6. Rachel Hinze, S. Oregon, 13.31.

200 Meter Dash - (w: 0.5)
1. Janette Davis, Oregon, 24.69.
2. Heather Murtaugh, Oregon, 24.72.
3. Heather Dennis, Idaho, 25.33.
4. Tanya Pater, Idaho, 25.78.
5. Becky Holliday, Oregon, 26.02.
6. Torkwase Fraser, Oregon, 26.76.

400 Meter Dash -
1. Sara Schaaf, Oregon, 57.46.
2. Michelle Donovan, Oregon, 57.99.
3. Heather Hoeck, Idaho, 58.12.
4. Megan Poffenroth, Idaho, 59.15.
5. Toni Adair, W. Oregon, 59.78.

800 Meter Run -
1. Eri Macdonald, Oregon, 2:12.46.
2. Amber Larsen, Unat., 2:14.14.
3. Lisa Harrison, E.Washington, 2:18.04.
4. Alisha Murdoch, Idaho, 2:18.64.
5. Alicia Andrews, Willamette, 2:18.74.
6. Kate Burke, Willamette, 2:20.59.
7. Stephanie Vandehey, Willamette, 2:21.52.
8. Beth Jackson, Oregon, 2:23.45.

1500 Meter Run -
1. Erinn Gulbrandsen, Oregon, 4:41.86.
2. Magdalena Sandoval, Oregon, 4:42.43.
3. Alicia Snyder-Carlson, Oregon, 4:45.18.
4. Annette Mosey, Unat., 4:49.03.
5. Anne Sanguinetti, Unat., 5:08.64.
6. Hadley Roe, S. Oregon, 5:10.79.

3000 Meter Run -
1. Lorilynn Bloomer, Nike Portland, 9:50.01.
2. Nicole Feest, Oregon, 9:59.06
3. Ellie Enos, W. Oregon, 10:19.76.
4. Haripurkh Khalsa, Oregon, 10:40.31.
5. Krissy Sonniksen, Oregon, 10:50.87.

100 Meter Hurdles - (w: 2.2)
1. Abby Andrus, Oregon, 14.19.
2. Dacia Fernandez, Idaho, 15.26.
3. Monica Smith, W. Oregon, 15.44.
4. Nicole Lucas, Willamette, 15.60.
5. Mary Ann Graves, Idaho, 16.72.
6. Roseann Kassebaum, Willamette, 16.94.

400 Meter Hurdles -
1. Abby Andrus, Oregon, 1:00.51.
2. Kayla Mellott, Oregon, 1:02.73.
3. C'Rel McAllister, Oregon, 1:05.23.
4. Megan Heuberger, S. Oregon, 1:05.85.
5. Emily Marsh, Oregon, 1:06.06.
6. Roseann Kassebaum, Willamette, 1:07.71.
7. Jennie Rummell, W. Oregon, 1:08.12.
8. Jaime Cook, Unat., 1:09.19.

3000 Meter Steeplechase -
1. Tanya VanderMeulen, Idaho, 11:01.46.
2. Kari Holbert, Willamette, 11:24.32.
3. Brooke Vogel, Idaho, 11:25.27.
4. Bevin Kennelly, Idaho, 11:28.02.
5. Jill Salmon, W. Oregon, 11:31.39.
6. Jessica Friend, Idaho, 11:40.24.
7. Janel Falk, Idaho, 11:45.55.
8. Amber Emery, Willamette, 11:48.76.

4x100 Meter Relay -
1. Idaho 'A' (Tanya Pater , Heather Dennis , Samuel Vernee , Angela Whyte ), 46.70.
2. Western Oregon 'A' (Megan Beith , Monica Smith , Kristen Wiese , Shelley Comstock ), 49.41.
3. Southern Oregon 'A' (Rachel Hinze , Megan Heuberger , Andrea Eide , ), 49.86.
4. Willamette 'A' (Ali Lizarrga , Deanne Huizenga , Helen Rarick ), 51.03.

4x400 Meter Relay -
1. Oregon 'A' (Sara Schaaf , Eri Macdonald , Michelle Donovan , Janette Davis, 3:47.65.
2. Oregon 'B' (Kayla Mellott , Becky Holliday , Heather Murtaugh , C'Rel McAllister ), 3:54.11.
3. Idaho 'A' (Heather Hoeck , Rebecca DaSilva , Alisha Murdoch , Megan Poffenroth ), 3:56.29.
4. Oregon 'C' (Maegan Traver , Alicia Snyder-Carlson , Beth Jackson ), 4:03.55.
5. Willamette 'A' (Lindsay Ogle , Kate Burke , Stephanie Vandehey , Alicia Andrews ), 4:04.92.
6. Western Oregon 'A' (Jennie Rummell , Toni Adair , Kristen Wiese , Shelley Comstock ), 4:05.54.
7. Southern Oregon 'A' (Rachel Hinze , Megan Heuberger , Hadley Roe , Brook Jaentsch ), 4:14.11.

High Jump -
1. Jenny Brogdon, Oregon, 1.70m, (5-07).
2. Sarah DeBoer, Idaho, 1.65m, (5-05).
3. Monica Smith, W. Oregon, 1.60m, (5-03).
3. Rachael Kriz, Unat., 1.60m, (5-03).
5. Mary Murphy, Oregon, J1.60m, (5-03).
5. Tassie Sounrada, Idaho, J1.60m, (5-03).
7. Dacia Fernandez, Idaho, 1.55m, (5-01).
8. Brook Jaentsch, S. Oregon, 1.50m, (4-11).

Pole Vault
1. Georgette Moyle, Oregon, 3.35m, (10-11.75).
2. Hannah Moore, Oregon, 3.20m, (10-06).
2. Christi Bentley, Idaho, 3.20m, (10-06).

Long Jump -
1. Amanda Brown, Oregon, 5.72m, w:1.4 (18-09.25).
2. Lindsey Patterson, Willamette, 5.49m, w:1.8 (18-00.25).
3. Mary Ann Graves, Idaho, 5.30m, w:2.9 (17-04.75).
4. Chelsea Huffman, Idaho, 5.28m, w:2.1 (17-04).
5. Wiyanna Kramer, E.Washington, 5.24m, w:2.6 (17-02.25).
6. Shelley Comstock, W. Oregon, 5.21m, w:1.7 (17-01.25).
7. Clarice Hayward-Lee, Oregon, 4.90m, w:1.1 (16-01).
8. Christina Siffert, Willamette, 4.59m, w:2.8 (15-00.75).

Triple Jump -
1. Amanda Brown, Oregon, 12.41m, w:1.8 (40-08.75).
2. Keisha Harvey, Unat., 12.10m, w:0.4 (39-08.50).
3. Clarice Hayward-Lee, Oregon, 11.95m, w:3.9 (39-02.50).
4. Maegan Traver, Oregon, 11.52m, w:2.3 (37-09.50).
5. Wiyanna Kramer, E.Washington, 11.07m, w:1.8 (36-04).
6. Shelley Comstock, W. Oregon, 11.06m, w:1.0 (36-03.50).
7. Chelsea Huffman, Idaho, 10.89m, w:2.4 (35-08.75).

Shot Put -
1. Mary Etter, Oregon, 13.56m, (44-06).
2. Aloha Santiago, Idaho, 13.39m, (43-11.25).
3. Shanna Lytle, Idaho, 12.74m, (41-09.75).
4. Whitney Gum, Oregon, 12.31m, (40-04.75).
5. Katie Tuttle, Idaho, 12.28m, (40-03.50).
6. Heidi Van Dam, Unat., 11.23m, (36-10.25).
7. Dani Keyser, Oregon, 10.89m, (35-08.75).
8. Mary Ann Graves, Idaho, 10.60m, (34-09.50).

Discus Throw -
1. Mary Etter, Oregon, 49.16m, (161-03).
2. Jill Hoxmeier, Oregon, 43.58m, (143-00).
3. Katie Tuttle, Idaho, 42.97m, (141-00).
4. Cathy Schmidt, Idaho, 40.65m, (133-04).
5. Jordan Sauvage, Oregon, 40.61m, (133-03).
6. Tiana Andereeff, Chemeketa CC, 37.84m, (124-02).
7. Shanna Lytle, Idaho, 36.83m, (120-10).
8. Heidi Van Dam, Unat., 36.14m, (118-07).

Hammer Throw -
1. Jordan Sauvage, Oregon, 57.37m, (188-03).
2. Jennifer Dunkin, W. Oregon, 54.03m, (177-03).
3. Mary Etter, Oregon, 50.58m, (165-11).
4. Jaci Cederberg, W. Oregon, 50.12m, (164-05).
5. Heidi Lambley, Idaho, 49.97m, (163-11).
6. Kristin Hepler, W. Oregon, 48.95m, (160-07).
7. Aloha Santiago, Idaho, 48.04m, (157-07).
8. Dani Keyser, Oregon, 46.46m, (152-05).

Javelin Throw
1. Rachael Kriz, Unat., 44.43m, (145-09).
2. Sarah Willette, Idaho, 44.00m, (144-04).
3. Holly Conrad, W. Oregon, 41.64m, (136-07).
4. Cathy Schmidt, Idaho, 40.12m, (131-07).
5. Emily Dukes, Idaho, 39.59m, (129-11).
6. Jenny Sergeant, E.Washington, 37.68m, (123-07).

Oregon Preview - 3/22/03, Saturday, March 22, 2003, Hayward Field - Univ. of Oregon - Eugene
MEN'S RESULTS

100 Meter Dash - (w: 1.5)
1. Mike Hinshaw, W. Oregon, 10.78.
2. Matt Kragness, W. Oregon, 10.99.
3. Andre Gittens, Unat., 11.10.
4. William Baldwin, SW Oregon CC, 11.13.
5. Kelala Poumpey, S. Oregon, 11.18.
6. Kellen Kennedy, Lane CC, 11.28.
7. Billy Pappas, Team XO, 11.47.

200 Meter Dash - (w: +0.0)
1. Isaac Frederick, W. Oregon, 21.81.
2. Travis Anderson, Oregon, 22.14.
3. Kelala Poumpey, S. Oregon, 22.86.

400 Meter Dash -
1. Jay Finks, Boise State, 48.41.
2. Sasha Cesaratto, Bronco TC, 48.42.
3. J. R. Benevedez, Unat., 48.83.
4. Marcus Whitehead, SW Oregon CC, 49.09.
5. Jan Olszowy, Oregon, 49.74.
6. Tomas Finol, Oregon, 51.50.
7. Travis Floeck, Unat., 51.82.

800 Meter Run -
1. Nick Symmonds, Willamette, 1:51.18.
2. Ryan Flaherty, Oregon, 1:53.07.
3. Ross Krempley, Team XO, 1:53.09.
4. Ryan Chaney, Unat., 1:54.25.
5. Stuart Chaffee, W. Oregon, 1:54.60.
6. Jerret Mantalas, W. Oregon, 1:54.66.
7. Brian Roesler, Willamette, 1:57.51.
8. John Randall, Lane CC, 1:59.54.

1500 Meter Run -
1. Eric Logsdon, Oregon, 3:50.93.
2. Noel Paulson, Oregon, 3:51.15.
3. Nathanael Castle, Unat., 3:54.18.
4. Michael Ciampini, Boise State, 3:54.58.
5. Jason Fayant, Club NW, 3:55.10.
6. Scott Overby, Willamette, 3:55.91.
7. Jake Stout, Willamette, 3:56.89.
8. Tim LeCount, Seattle Pacific, 4:02.09.

3000 Meter Run -
1. Patrick McCurry, Nike Portland, 8:24.52.
2. John Lucas, Oregon, 8:29.41.
3. Oliver Redig, Team Eugene, 8:36.34.
4. Brayce Forsha, Pacific, 8:39.40.
5. Will Viviani, Oregon, 8:40.46.
6. Aaron Young, Willamette, 8:42.56.
7. Takamichi Hayashi, Team Eugene, 8:45.48.
8. Aaron Hollingshead, Willamette, 8:47.40.

110 Meter Hurdles - (w: 3.0)
1. Eric Mitchum, Oregon, 14.07.
2. Damien Davis, W. Oregon, 14.64.
3. Santiago Lorenzo, Oregon, 14.90.
4. Keith Baker, Lane CC, 14.98.
5. Andrew Young, Oregon, 15.14.
6. Joe Sheire, S. Oregon, 15.26.
7. Chris Vorgang, S. Oregon, 15.97.

400 Meter Hurdles -
1. Brandon Holliday, Oregon, 53.21.
2. Eric Mitchum, Oregon, 53.81.
3. Paul Mach, Seattle Pacific, 53.94.
4. Nate Anderson, W. Oregon, 54.22.
5. Joe Sheire, S. Oregon, 56.45.
6. Chris Vorgang, S. Oregon, 56.67.

4x100 Meter Relay -
1. Western Oregon 'A' (Antar Brame , Isaac Frederick , Matt Kragness , Mike Hinshaw ), 41.77.
2. Southwestern Oregon CC 'A' (William Baldwin , Torry Hall ), 49.84.

Long Jump -
1. Kellen Kennedy, Lane CC, 7.37m, w:2.7 (24-02.25).
2. Brad Satram, W. Oregon, 6.67m, w:2.9 (21-10.75).
3. Jesse Mays, Oregon, 6.52m, w:1.7 (21-04.75).
4. Gabriel LeMay, Oregon, 6.41m, w:3.4 (21-00.50).

4x400 Meter Relay -
1. Oregon 'A' (Gabriel LeMay , Brandon Holliday , Travis Anderson , Santiago Lorenzo ), 3:12.99.
2. Western Oregon 'A' (Stuart Chaffee , Jerret Mantalas , Brad Satram , Isaac Frederick ), 3:18.43.
3. Oregon 'B' (Jason Slye , Jan Olszowy , Ryan Flaherty , Andrew Young ), 3:18.86.
4. Southern Oregon 'A' (Ken Hiler , Danny Hanes , Kelala Poumpey , Jeremy Klegseth ), 3:22.30.
5. Southwestern Oregon CC 'A' (Ean Vickery , Marcus Whitehead ), 3:22.32.
6. Willamette 'A' (Greg Schmid , Tyson Ramano , Brian Roesler ), 3:22.40.

High Jump -
1. Kyley Johnson, Team XO, 2.07m, (6-09.50).
2. Jason Boness, Team XO, 1.97m, (6-05.50).
3. Jeff Lindsey, Oregon, 1.92m, (6-03.50).
3. Chad Clason, Oregon, 1.92m, (6-03.50).
5. Bobby Owen, Unat., J1.92m, (6-03.50).
6. Zach Larsen, Willamette, J1.92m, (6-03.50).

Pole Vault -
1. Jon Derby, Oregon, 4.85m, (15-11).
2. David Moore, Unat., 4.70m, (15-05).
3. Gabriel LeMay, Oregon, 4.55m, (14-11).
4. Hakeem Young, S. Oregon, 4.40m, (14-05.25).
4. Andrew Young, Oregon, 4.40m, (14-05.25).
4. Billy Pappas, Team XO, 4.25m, (13-11.25).

Long Jump -
1. Kellen Kennedy, Lane CC, 7.37m, w:2.7 (24-02.25).
2. Brad Satram, W. Oregon, 6.67m, w:2.9 (21-10.75).
3. Jesse Mays, Oregon, 6.52m, w:1.7 (21-04.75).
4. Gabriel LeMay, Oregon, 6.41m, w:3.4 (21-00.50).

Triple Jump -
1. Derek Strubel, Oregon, 15.07m, w:1.0 (49-05.50).
2. Jesse Mays, Oregon, 14.03m, w:+0.0 (46-00.50).

Shot Put -
1. James March, Oregon, 16.94m, (55-07).
2. Doug Sells, Oregon, 14.51m, (47-07.25).
3. Greg Thornton, SW Oregon CC, 14.27m, (46-10).

Discus Throw -
1. James March, Oregon, 47.90m, (157-02).
2. Isaiah Haines, W. Oregon, 44.63m, (146-05).
3. Ben Schneider, E.Washington, 42.21m, (138-06).
4. Cody Fleming, Lane CC, 41.53m, (136-03).
5. Brandon Jasmin, W. Oregon, 40.38m, (132-06).
6. Billy Pappas, Team XO, 40.33m, (132-04).
7. Doug Sells, Oregon, 39.18m, (128-06).
8. Andrew Young, Oregon, 35.61m, (116-10).

Hammer Throw -
1. John McEwen, New York AC, 72.49m, (237-10).
2. James Parker, U.S. Air Force, 71.51m, (234-07).
3. Travis Nutter, New York AC, 67.97m, (223-00).
4. Adam Kriz, Oregon, 63.02m, (206-09).
5. Danny Barley, Unat., 59.39m, (194-10).
6. Pro Escabedo, W. Oregon, 56.01m, (183-09).
7. Ryan Dirks, Infin. Sport, 55.22m, (181-02).
8. Ben Schneider, E.Washington, 52.21m, (171-03).

Javelin Throw -
1. John Stiegeler, Oregon, 67.04m, (219-11).
2. Adam Jenkins, Oregon, 61.06m, (200-04).
3. Jeff Bentley, S. Oregon, 60.39m, (198-01).
4. Brandon Ard, Unat., 54.48m, (178-09).
5. Andrew Reinhardt, W. Oregon, 53.10m, (174-02).
6. Bobby Owen, Unat., 46.96m, (154-01).
7. Andrew Young, Oregon, 45.62m, (149-08).