Holbert, Weyler, Overby, Young, Larsen and Welsch win NWC titles; Bearcat men dominant overall

TACOMA, Wash. - The chase for the Northwest Conference Track & Field Championships women's crown figures to be fierce following Friday's first full day of competition at Pacific Lutheran University. The men's race, as expected, is going Willamette's way.

With seven total finals finished-the multi-event championship held April 14-15 and six more completed on Friday-Whitworth has the lead in the women's division heading into aturday's final day. The Pirates, who two years ago took the team title, have 60 points followed by Linfield with 56 and defending champion Willamette with 48.5. Rounding out the women's team scores were George Fox with 29, Pacific Lutheran with 28.5, Puget Sound with 27, and Pacific and Lewis & Clark tied with 12 each.

It was a day for defending champions on the women's side. Whitworth's Leslie Nelson successfully defended her 10,000-meter run title, clocking 37:24.78. Kelsey Baron from George Fox won the long jump for the second straight year with a leap of 18-4 ½, and Puget Sound's Katie Heaton cleared 11-1 to win the pole vault title.

Willamette had two champions, and both successfully defended titles they won a year ago. Kari Holbert won the 3000-meter steeplechase title for the second straight year, lowering her meet record to 11:18.9 (hand time). Nancy Weyler won the discus with a throw of 136-3.

One defending champion came up just short in her bid to win for the second straight time. Pacific freshman DeeDee Arnall threw 125-8 on her final throw to upset Jennifer Bell-O'Toole of Linfield, who came in second with a throw of 125-2.

The battle for the men's title is all but over. Defending champion Willamette, which won by nearly 90 points a year ago, already has a huge
lead with 117 points to 39 for second place Whitworth. Linfield is in third place with 34.5 points, followed by Pacific Lutheran with 31, George Fox with 26.5, Puget Sound with 24, and Lewis & Clark and Pacific with 5 each.

Willamette's dominance in the men's meet was never more apparent than
in the two distance finals on Friday. Scott Overby led teammates Jacob
Stout and Aaron Hollingshead across the finish line in 9:13.27 for a 1-2-3 Bearcats sweep in the 3000-meter steeplechase. Aaron Young won handily in the 10,000-meter run, locking 32:05.0 (hand time), as Willamette took first and third.

The Bearcats and host Pacific Lutheran shared the four field event individual titles on Friday.

Willamette's Zach Larsen won the high jump with a leap of 6-7 ½, and Jonas Welsch was the long jump winner at 22-1 ½. Dan Haakenson took the discus with a throw of 148-7, and PLU freshman Cameron Voget threw 192-1 to win the javelin. Defending champion Ray Lions struggled and finished seventh.

The Northwest Conference Track & Field Championships concludes on Saturday with finals in a total of 28 events. The competition gets underway with field field event finals at 10:30 a.m., with the first final on the track starting at noon. An awards ceremony will conclude the meet at 4 p.m.


NORTHWEST CONFERENCE
TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS
AT PACIFIC LUTHERAN UNIVERSITY
TACOMA, WASH.
APRIL 25-26, 2003

FRIDAY'S RESULTS (Includes results from NWC Multi-Events Championships
held April 14-15):

Women's Team Scores: Whitworth 60; Linfield 56; Willamette 48.5; George
Fox 29;
Pacific Lutheran 28.5; Puget Sound 27; Pacific and Lewis & Clark 12.

Men's Team Scores: Willamette 117; Whitworth 39; Linfield 34.5; Pacific
Lutheran 31; George Fox 26.5; Puget Sound 24; Lewis & Clark and Pacific
5.


Women 100 Meter Dash Preliminaries
1, Tonika Vickers, Pacific Lutheran, 12.67Q. 2, Kristen Shields,
Whitworth,
12.69Q. 3, Karen Robnett, Whitworth, 12.77q. 4, Carrie Larsen, Pacific
Lutheran, 12.90q. 5, Nicole Brown, Whitworth, 12.97q. 6, Liz Brown,
Puget
Sound, 13.13q. 7, Jazzmin Reece, Willamette, 13.21q. 8, Sarah Heilman,
Linfield, 13.22q. 9, Lindsey Patterson, Willamette, 13.25. 10, Kirtlye
Lohof,
Lewis & Clark, 13.34. 11, Deanne Huizenga, Willamette, 13.36. 12, Raine
Arndt,
Whitworth, 13.42. 13, Gena Crock, Linfield, 13.61. 14, Laura Vickers,
Linfield, 13.93. 15, Chelsea Bonifer, Linfield, 13.97. 16, Mona
Matthews,
George Fox, 14.34.
Women 200 Meter Dash Preliminaries
1, Tonika Vickers, Pacific Lutheran, 25.78Q. 2, Kristen Shields,
Whitworth,
26.94Q. 3, Karen Robnett, Whitworth, 26.10q. 4, Jazzmin Reece,
Willamette,
26.71q. 5, Lindsey Patterson, Willamette, 26.85q. 6, Nicole Brown,
Whitworth,
26.96q. 7, Liz Brown, Puget Sound, 27.14q. 8, Kirtlye Lohof, Lewis &
Clark,
27.39q. 9, Sarah Marken, Whitworth, 27.68. 10, Jamie Rydbom, Whitworth,
27.75.
11, Raine Arndt, Whitworth, 27.97. 12, Kim Bertholf, Pacific Lutheran,
28.03.
13, Emily Hinson, Whitworth, 28.17. 14, Alicia Lizarraga, Willamette,
28.52.
15, Lindsay Ogle, Willamette, 29.81.
Women 400 Meter Dash Preliminaries
1, Kelsey Newell, Linfield, 58.95Q. 2, Alicia Andrews, Willamette,
1:00.86Q.
3, Leah Moore, Linfield, 1:00.77q. 4, Lindsay Ogle, Willamette,
1:01.06q. 5,
Jamie Rydbom, Whitworth, 1:01.42q. 6, Sarah O'Brien, Willamette,
1:03.07q. 7,
Kim Bertholf, Pacific Lutheran, 1:03.28q. 8, Diana Huey, Whitworth,
1:03.70q.
9, Jamie Smith, Pacific Lutheran, 1:04.33. 10, Sarah Venn, Whitworth,
1:04.72.
11, Megan Busse, Linfield, 1:05.99. 12, Carrie Crandall, Whitworth,
1:06.11.
13, Leslie Kooy, Pacific Lutheran, 1:06.58. 14, Joelle Muchlinski,
Willamette,
1:09.16.
Women 800 Meter Run Preliminaries
1, Alicia Andrews, Willamette, 2:20.22Q. 2, Elizabeth Abbey, Whitworth,

2:21.29Q. 3, Stephanie Vandehey, Willamette, 2:20.61Q. 4, Katherine
Burke,
Willamette, 2:23.35Q. 5, Emily Peck, Linfield, 2:21.17q. 6, Emily
Green,
Whitworth, 2:22.84q. 7, Elaine Heinemann, Whitworth, 2:23.30q. 8,
Shannon
Hayes, Pacific Lutheran, 2:24.37q. 9, Mariah Kennedy, Willamette,
2:24.50. 10,
Joanna Murphy, Linfield, 2:29.34. 11, Katherine Reale, Whitworth,
2:34.27. 12,
Liz Jacobson, Pacific Lutheran, 2:44.99.
Women 10000 Meter Run Final
1, Leslie Nelson, Whitworth, 37:24.78!. 2, Breea Mearig, Pacific
Lutheran,
39:22.04. 3, Hillary Dobson, Puget Sound, 39:55.05. 4, Kristi Dickey,
Whitworth, 40:03.70. 5, Rebecca Jamieson, Whitworth, 40:12.17. 6,
Odessa
Weber, Lewis & Clark, 40:25.94. 7, Elizabeth Bailey, Whitworth,
40:57.07. 8,
Jenny Peters, Whitworth, 41:28.96. 9, Katherine Lichtenwalter, Pacific,

41:41.94. 10, Nicole Lindquist, Willamette, 41:57.80. 11, Erin
Donnelly, Puget
Sound, 43:15.26. 12, Adalie Hulbert, Whitworth, 43:24.05. 13, Beth
Phillips,
Willamette, 44:11.22. --, Gloria Gomez, George Fox, DNF. --, Lori
Northcraft,
Willamette, DNF.
Women 100 Meter Hurdles Preliminaries
1, Joellen Boatright, George Fox, ! 15.0hQ. 2, Maria Jones, Pacific
Lutheran,
15.3hQ. 3, Jazzmin Reece, Willamette, 15.3hq. 4, Shannon McGrane,
Willamette,
15.4hq. 5, Carrie Larsen, Pacific Lutheran, 15.7hq. 6, Roseann
Kassebaum,
Willamette, 15.8hq. 6, Nicole Lucas, Willamette, 15.8hq. 8, Chelsi
Williamson,
George Fox, 16.0hq. 9, Alicia Lizarraga, Willamette, 16.1h. 10,
Courtney
Johnson, Pacific Lutheran, 16.3h. 11, Clare Benish, Puget Sound, 16.5h.
12,
Sarah Fox, Whitworth, 17.0h. 12, Sarah Marken, Whitworth, 17.0h.
Women 400 Meter Hurdles Preliminaries
1, Shannon McGrane, Willamette, ! 1:03.37Q. 2, Carrie Larsen, Pacific
Lutheran, ! 1:04.46Q. 3, Roseann Kassebaum, Willamette, 1:06.12q. 4,
Nicole
Lucas, Willamette, 1:07.77q. 5, Easton Branam, Pacific Lutheran,
1:07.80q. 6,
April Nelson, Puget Sound, 1:09.14q. 7, Carla McHattie, Lewis & Clark,
1:10.23q. 8, Kelly Wright, Pacific Lutheran, 1:10.87q. 9, Emily Hinson,

Whitworth, 1:12.54. 10, Vania Ito, Lewis & Clark, 1:13.38. 11, Jamie
Smith,
Pacific Lutheran, 1:13.52. 12, Emily Rohlffs, Linfield, 1:13.82. 13,
Emily
Benson, Whitworth, 1:14.20. 14, Sevda Speroff, Linfield, 1:16.06.
Women 3000 Meter Steeplechase Final
1, Kari Holbert, Willamette, 11:18.9h#. 2, Jessica Austin, Whitworth,
11:19.4h#. 3, Terry Hall, Linfield, 11:24.8h#. 4, Amber Emery,
Willamette,
11:32.0h. 5, Molly Brady, Willamette, 11:38.0h. 6, Laura Bangerter,
Pacific
Lutheran, 11:57.0h. 7, Emily Peck, Linfield, 11:59.0h. 8, Beth Moyer,
George
Fox, 12:36.0h. 9, Amanda Baker, Whitworth, 12:53.5h. 10, Debbie Schor,
Linfield, 13:11.5h. 11, Stephanie Ridgway, Whitworth, 13:13.0h. 12,
Jennifer
Wiseman, Whitworth, 13:30.1h. 13, Ashlee Weimar, Linfield, 14:14.3h.
Women Pole Vault Final
1, Katie Heaton, Puget Sound, 3.38m, (11-01). 2, Edralyn Harmon,
Whitworth,
3.23m, (10-07). 3, Eileen Rice, Linfield, J3.23m, (10-07). 4, Laura
Fisher,
Pacific Lutheran, 3.08m, (10-01.25). 4, Kelly Wright, Pacific Lutheran,
3.08m,
(10-01.25). 6, Emily Teague, Puget Sound, J3.08m, (10-01.25). 7, Mandy
Weeber,
Linfield, J3.08m, (10-01.25). 8, Helena Telfer, George Fox, J3.08m,
(10-01.25). 9, Nicolette Rowe, Puget Sound, 2.93m, (9-07.25). 10, Liz
Kajko,
Puget Sound, J2.93m, (9-07.25). 11, Oksana Levkiv, Lewis & Clark,
J2.93m,
(9-07.25). 12, Chelsea Ruhoff, Willamette, 2.78m, (9-01.50). 13,
Jessica Stow,
Willamette, J2.78m, (9-01.50). --, Shelby Gerrits, Lewis & Clark, NH.
--,
Carrie Crandall, Whitworth, NH.
Women Long Jump Final
1, Kelsey Baron, George Fox, 5.60m, (18-04.50). 2, Chelsi Williamson,
George
Fox, 5.48m, (17-11.75). 3, Emily Teague, Puget Sound, 5.37m,
(17-07.50). 4,
Joellen Boatright, George Fox, 5.31m, (17-05.25). 5, Sarah Marken,
Whitworth,
5.10m, (16-08.75). 6, Danielle Page, Willamette, 5.05m, (16-07). 6,
Maria
Jones, Pacific Lutheran, 5.05m, (16-07). 8, Jamie Rydbom, Whitworth,
5.01m,
(16-05.25). 9, Kirtlye Lohof, Lewis & Clark, 4.88m, (16-00.25). 9, Kate
Ross,
Lewis & Clark, 4.88m, (16-00.25). 11, Lindsay Ogle, Willamette, 4.86m,
(15-11.50). 12, Lindsay Larson, Linfield, 4.82m, (15-09.75). 12, Leah
Moore,
Linfield, 4.82m, (15-09.75). 14, Lindsey Patterson, Willamette, 4.78m,
(15-08.25). 15, Laura Fisher, Pacific Lutheran, 4.71m, (15-05.50).
Women Discus Throw Final
1, Nancy Weyler, Willamette, 41.52m, (136-03). 2, Sarah Reichner,
Willamette,
38.52m, (126-04). 3, Johanna Kellogg, Whitworth, 37.98m, (124-07). 4,
Venessa
Braun, Lewis & Clark, 36.44m, (119-07). 5, Danielle Bielenberg,
Linfield,
36.32m, (119-02). 6, Erin Tannock, Linfield, 35.36m, (116-00). 7, Megan
Merz,
Pacific, 35.12m, (115-03). 8, Joni Claypool, Linfield, 34.88m,
(114-05). 9,
Julie Locke, Pacific Lutheran, 34.86m, (114-04). 10, Allison Ingram,
Pacific,
31.98m, (104-11). 11, Jenna Williams, Whitworth, 30.28m, (99-04). 12,
Amy
Watson, George Fox, 30.18m, (99-00). 13, Angela Sammons, Willamette,
29.58m,
(97-00). 14, Rochelle Weems, Pacific Lutheran, 28.56m, (93-08). 15,
Robin
Dudley, Pacific Lutheran, 26.80m, (87-11). 16, Gina Coolen, George Fox,

26.78m, (87-10).
Women Javelin Throw Final
1, DeeDee Arnall, Pacific, 38.30m, (125-08). 2, Jennifer Bell-O'Toole,
Linfield, 38.16m, (125-02). 3, Tracy Skelton, Linfield, 37.24m,
(122-02). 4,
Rochelle Weems, Pacific Lutheran, 36.94m, (121-02). 5, Gina Coolen,
George
Fox, 36.84m, (120-10). 6, Jaimi Truhler, Willamette, 35.52m, (116-06).
7,
Jessica Austin, Whitworth, 34.96m, (114-08). 8, Alicia Steinruck,
Pacific
Lutheran, 34.64m, (113-08). 9, Mikaela Wingard-Philips, Willamette,
34.52m,
(113-03). 10, Karen Robnett, Whitworth, 33.40m, (109-07). 11, Lindsay
Larson,
Linfield, 32.64m, (107-01). 12, Marie Wroble, Pacific Lutheran, 32.20m,

(105-08). 13, Lisa Goselin, Whitworth, 29.58m, (97-00). 14, Beezer
Cocking,
Whitworth, 29.08m, (95-05). 15, Michelle Etter, Whitworth, 28.12m,
(92-03).
16, Julie Addicott, Willamette, 25.08m, (82-03).
Men 100 Meter Dash Preliminaries
1, Chris Boock, Linfield, 11.0hQ. 2, Ben Salisbury, George Fox, 11.2hQ.
3,
Bryce McDonnell, Whitworth, J11.1hq. 4, George Carter, Linfield,
J11.2hQ. 5,
Ben Rorem, Whitworth, 11.2hq. 6, KC Gillespie, Willamette, 11.3hq. 6,
Jonas
Welsch, Willamette, 11.3hq. 6, Casey Allen, Linfield, 11.3hq. 9, Thomas
Ford,
Linfield, 11.5h. 10, Andy Hamilton, Pacific Lutheran, 11.6h. 10, Todd
Doram,
Lewis & Clark, 11.6h. 12, Travis Stiles, Willamette, 11.7h. 13, Aaron
Cloud,
Whitworth, 11.8h. 14, Andrew Albrecht, Pacific Lutheran, 12.2h. 15, Ian

Hinton, Whitworth, 12.3h. --, David Warren, Whitworth, DNF.
Men 200 Meter Dash Preliminaries
1, Chris Boock, Linfield, 22.43Q. 2, Ben Salisbury, George Fox, 22.69Q.
3,
Bryce McDonnell, Whitworth, 22.65q. 4, Ben Rorem, Whitworth, 22.68q. 5,
George
Carter, Linfield, 22.88q. 6, KC Gillespie, Willamette, 23.05q. 7, Jonas

Welsch, Willamette, 23.21q. 8, Brett Aynsley, Whitworth, 23.22q. 9,
Jason
Stevens, Whitworth, 23.27. 10, Scott Peterson, Pacific Lutheran, 23.44.
11,
Shaun Lavery, Willamette, 23.64. 12, Forrest Ewens, Whitworth, 23.73.
13, Todd
Doram, Lewis & Clark, 23.93. 14, Aaron Cloud, Whitworth, 24.51. 15,
Travis
Stiles, Willamette, 27.57.
Men 400 Meter Dash Preliminaries
1, Jason Stevens, Whitworth, 50.06Q. 2, Jesse Rasmussen, George Fox,
50.49Q.
3, Scott Peterson, Pacific Lutheran, 50.48q. 4, Brett Aynsley,
Whitworth,
50.62q. 5, Chris Anderson, Pacific Lutheran, 50.79q. 6, Tyson Raymond,
Willamette, 51.31q. 7, Forrest Ewens, Whitworth, 51.52q. 8, Nick
Parlee,
Linfield, 51.94q. 9, Dan Kenagy, Willamette, 52.14. 10, Keith Russell,
Pacific
Lutheran, 52.36. 11, Shaun Lavery, Willamette, 52.57. 12, Grant
Knudson,
Willamette, 52.80. 13, Ryan Hernandez, Willamette, 54.18. 14, Alec
Barron,
Pacific, 54.90. 15, Brooks Cooper, Whitworth, 55.95.
Men 800 Meter Run Preliminaries
1, Nick Symmonds, Willamette, 1:57.43Q. 2, Brian Roesler, Willamette,
1:58.20Q. 3, Anthony Cook, Linfield, 1:57.52Q. 4, Casey Taylor,
Linfield,
1:58.22Q. 5, Ben Kevan, Puget Sound, 1:57.56q. 6, Javin Martin,
Willamette,
1:57.60q. 7, Jesse Stevick, Whitworth, 1:58.44q. 8, Kristofer Sauer,
Whitworth, 1:58.72q. 9, Nathan Love, Willamette, 1:59.46. 10, Sam
Richardson,
Puget Sound, 1:59.47. 11, Adam Foote, Lewis & Clark, 1:59.48. 12, John
Konrad,
Willamette, 2:00.79. 13, Brian Cobb, Linfield, 2:01.11. 14, Matt Vanni,
Puget
Sound, 2:01.65. --, Dan Sagers, Linfield, DNF.
Men 10000 Meter Run Final
1, Aaron Young, Willamette, 32:05.0h. 2, Frank Prince, Puget Sound,
32:13.0h.
3, Brendan Brown, Willamette, 32:50.5h. 4, Carl Hoogesteger, Pacific,
33:03.1h. 5, James O'Dea, Puget Sound, 33:10.1h. 6, Floyd Bangerter,
Pacific
Lutheran, 33:23.5h. 7, Matt Burg, George Fox, 33:55.7h. 8, Kent Sasaki,

Linfield, 34:15.1h. 9, Aaron Coe, Whitworth, 34:29.6h. 10, Jamie
Timbrell,
Willamette, 34:37.3h. 11, Carlos Ruiz, Willamette, 35:26.0h. 12, Juan
Jimenez,
Pacific, 35:30.6h. 13, Nicholas Foster, Whitworth, 35:53.4h. 14, Ty
Mears,
Lewis & Clark, 36:01.1h. 15, Wes McQueen, Lewis & Clark, 36:07.1h. 16,
Peter
Olson, Linfield, 36:34.6h. 17, Logan Mercer, Lewis & Clark, 36:42.9h.
Men 110 Meter Hurdles Preliminaries
1, Brennan Garrelts, Willamette, 15.0hQ. 2, Tyler May, Willamette,
15.8hQ. 3,
Spencer Stiglets, Whitworth, 15.8hq. 4, Jesse Fipps, Linfield, 15.9hq.
5, Jon
Payne, Pacific Lutheran, 16.0hq. 6, Toby Dean, Willamette, J16.0hq. 7,
Jordan
Patterson, Whitworth, 16.2hq. 8, Christian Tamiesie, Puget Sound,
16.3hq. 9,
Greg Gause, Puget Sound, 16.6h. 10, Casey Sullivan, George Fox, 16.7h.
11,
Calvin Keyser-Allen, Willamette, 16.8h. 12, Pete Svennungsen,
Whitworth,
17.6h. 13, Josh Smith, Willamette, 18.3h. 14, Carl Strong, Pacific
Lutheran,
23.9h.
Men 400 Meter Hurdles Preliminaries
1, Greg Schmidt, Willamette, 54.88Q. 2, Chris Anderson, Pacific
Lutheran,
55.89Q. 3, Jon Payne, Pacific Lutheran, 55.18q. 4, Lucas Setere,
Pacific,
55.92q. 5, Everett Thomas, Willamette, 56.79q. 6, Matt Efseaff,
Willamette,
57.26q. 7, Steven Beardsley, George Fox, 57.30q. 8, Don Law, Linfield,
57.62q.
9, Jesse Fipps, Linfield, 57.79. 10, Brett Booher, Linfield, 58.40. 11,

Christian Tamiesie, Puget Sound, 58.72. 12, Brennan Garrelts,
Willamette,
59.29. 13, Justin Tillery, Whitworth, 1:00.18. 14, Casey Sullivan,
George Fox,
1:01.74. 15, Tyler May, Willamette, 1:02.56.
Men 3000 Meter Steeplechase Final
1, Scott Overby, Willamette, 9:13.27!. 2, Jacob Stout, Willamette,
9:13.90!.
3, Aaron Hollingshead, Willamette, 9:25.87. 4, Michael Owen, George
Fox,
9:35.75. 5, Reagan Grabner, Puget Sound, 9:44.03. 6, Josh Edson,
Willamette,
9:49.08. 7, Travis Harris, Willamette, 9:53.42. 8, Alex Henry, Lewis &
Clark,
9:53.60. 9, Ben Robinson, Whitworth, 9:54.39. 10, Payton Thompson,
Pacific
Lutheran, 9:55.84. 11, Micah Evans, Willamette, 10:13.86. 12, Brian
Schoeneman, Lewis & Clark, 10:13.92. 13, Conor Lucas-Roberts,
Willamette,
10:21.26. 14, Dallas DeBeck, Pacific Lutheran, 10:25.30. 15, Andrew
Coe,
Whitworth, 10:25.84. 16, Charlie Kashiwa, Puget Sound, 10:40.21. 17,
Kirk
Harris, Whitworth, 10:46.12.
Men High Jump Final
1, Zach Larsen, Willamette, 2.02m, (6-07.50). 2, Marques Johnson,
Willamette,
1.90m, (6-02.75). 3, Brett Yeager, George Fox, J1.90m, (6-02.75). 3,
Ryan
Boatsman, Linfield, J1.90m, (6-02.75). 5, Pete Svennungsen, Whitworth,
J1.90m,
(6-02.75). 6, Jordan Patterson, Whitworth, 1.85m, (6-00.75). 7, Jay
Oost,
Willamette, 1.80m, (5-10.75). --, Zach Mellow, Pacific, NH. --, Greg
Gause,
Puget Sound, NH.
Men Long Jump Final
1, Jonas Welsch, Willamette, 6.74m, (22-01.50). 2, Adam Puckett, George
Fox,
6.64m, (21-09.50). 3, Jason Stevens, Whitworth, 6.45m, (21-02). 4,
Bryan
Wadlow, George Fox, 6.43m, (21-01.25). 5, Martin Cochran, Puget Sound,
6.38m,
(20-11.25). 6, Patrick Everitt, Willamette, 6.28m, (20-07.25). 7, KC
Gillespie, Willamette, 6.21m, (20-04.50). 8, Stephen Carter,
Willamette,
6.19m, (20-03.75). 9, Emilio Vela, George Fox, 6.16m, (20-02.50). 10,
Jordan
Patterson, Whitworth, 6.14m, (20-01.75). 11, Ryan Boatsman, Linfield,
6.12m,
(20-01). 11, Jason Buffington, Willamette, 6.12m, (20-01). 13, Terrence
Wong,
Willamette, 6.11m, (20-00.50). 14, Ray Lions, Linfield, 6.09m,
(19-11.75). 15,
Burch Greene, Puget Sound, 6.02m, (19-09). 16, Pete Svennungsen,
Whitworth,
5.42m, (17-09.50).
Men Discus Throw Final
1, Dan Haakenson, Pacific Lutheran, 45.30m, (148-07). 2, Cameron
Gallop,
Linfield, 43.76m, (143-07). 3, Nate Matlock, Willamette, 43.06m,
(141-03). 4,
Andrew Holloway, Pacific Lutheran, 42.44m, (139-03). 5, Will Clegern,
Whitworth, 41.98m, (137-09). 6, Michael Johnson, Pacific Lutheran,
41.36m,
(135-08). 7, Robert Martin, Whitworth, 41.14m, (135-00). 8, Andrew
Thron,
Linfield, 39.38m, (129-02). 9, Brent Hendricks, Whitworth, 37.82m,
(124-01).
10, Chris Miles, Linfield, 37.24m, (122-02). 11, Paul Clark, Pacific
Lutheran,
37.00m, (121-05). 12, Jerry LaRue, Willamette, 36.56m, (119-11). 13,
Nick
Lyster, Pacific Lutheran, 36.40m, (119-05). 14, Don Fisher, Linfield,
36.22m,
(118-10). 15, Bryce Reynolds, Puget Sound, 33.24m, (109-01).
Men Javelin Throw Final
1, Cameron Voget, Pacific Lutheran, 58.54m, (192-01). 2, Brandon
Arenas,
Whitworth, 54.90m, (180-01). 3, Mike Mills, Linfield, 54.02m, (177-03).
4,
Jeff Liepman, Willamette, 52.38m, (171-10). 5, Nick Kaiel, Lewis &
Clark,
51.74m, (169-09). 6, Aaron Thornton, Linfield, 51.22m, (168-00). 7, Ray
Lions,
Linfield, 50.68m, (166-03). 8, Matt Gassaway, George Fox, 50.18m,
(164-07). 9,
Calvin Keyser-Allen, Willamette, 49.56m, (162-07). 10, Jesse Fipps,
Linfield,
48.62m, (159-06). 11, Steve Mills, Linfield, 46.90m, (153-10). 12, Ryan
Wall,
Whitworth, 46.00m, (150-11). 13, Nick Hultberg, George Fox, 44.46m,
(145-10).
14, Jon Houk, Whitworth, 44.06m, (144-07). 15, Nick Lyster, Pacific
Lutheran,
42.16m, (138-04). 16, Paul Clark, Pacific Lutheran, 39.78m, (130-06).


- NWC -