NWC Championship results (final); Groves, Reinert make second-team all-NWC

2003 NORTHWEST CONFERENCE MEN’S & WOMEN’S TENNIS CHAMPIONSHIPS
Yakima Tennis Club — Yakima, Wash.

Friday, April 19 (second and final day)

WOMEN’S CHAMPIONSHIP

Linfield 7, Whitworth 2
Ralston/Changstrom, Lin, d. Vaughan/Huibregtse, Whw, 9-7
Anderson/Roberts, Whw, d. Stroud/Carlson, Lin, 9-7
Kunz/Hoover, Lin, d. Shrader/Brast, Whw, 8-0

Nicole Ralston, Lin, d. Jill Vaughan, Whw, 6-4, 5-7 (13-11)
Jill Huibregtse, Whw, d. Kirsten Changstrom, Lin, 7-5, 6-3
Lindsey Carlson, Lin, d. Hope Anderson, Whw, 7-6 (5), 5-7 (10-3)
Caroline Kunz, Lin, d. Kelly Roberts, Whw, 6-1, 6-2
Kelsey Boys, Lin, d. Krista Schrader, Whw, 6-0, 6-1
Danielle Hoover, Lin, d. Sandy Fujitani, Whw, 6-1, 6-2

WOMEN’S THIRD-FOURTH PLACE
Whitman d. Lewis & Clark (no score reported)
Swee/Klarich, Whm, d. Schipani/Willner, L&C,
Claxton/Spears, Whm, d. Assini/Groszhans, L&C,
Jesaitis/Mayes, Whm, d. Head/Knafft, L&C,

Molly Mayes, Whm, d. Sara Schipani, L&C,
Hannah Swee, Whm, d. Carly Groszhans, L&C,
Carissa Klarich, Whm, d. Mary Assini, L&C,
Elizabeth Claxton, Whm, d. Laura Wellner, L&C,
Jenny Spears, Whm, d. Kristin Head, L&C,
Katy Newhouse, Whm, d. Emily Krafft, L&C,

WOMEN’S FIFTH-SIXTH PLACE
Puget Sound 6, Pacific Lutheran 3
Cafferty/George, PLU, d. Wong/Newton, UPS, 9-7
Mathieu/Clevenger, UPS, d. Ogin/Galbraith, PLU, 8-4
Farris/Olsen, UPS, Sinn/Ham, PLU, 8-3

Jade Lin-Wong, UPS, d. Kathryne Ogin, PLU, 6-3, 6-4
Liz George, PLU, d. Alyssa Newton, UPS, 6-4, 7-6 (1)
Ali Mathieu, UPS, d. Monica Cafferty, PLU, 6-1, 6-0
Molly Clevenger, UPS, d. Elizabeth Galbraith, PLU, 6-2, 6-2
Sarah Mars, UPS, Emily Sinn, PLU, 6-3, 6-2
Erin Ham, PLU d. Nicole Sherwood, UPS, 6-4, 6-2

WOMEN’S SEVENTH-EIGHTH PLACE
George Fox 6, Willamette 3
Trefts/Selid, GFU, d. Caoile/Layton, WU, 8-2
Groves/Nunamaker, WU, d. Miller/Stagge, GFU, 9-8 (5)
Ingraham/Rogers, GFU, d. Bagge/Ervine, WU, 9-8 (4)

Lisa Trefts, GFU, d. Cortney Groves, WU, 6-4, 6-2
Stephanie Selid, GFU, d. Melody Kerber, WU, 6-2, 6-2
Ashley Layton, WU d. Kristin Miller, GFU, 6-3, 7-5
Heidi Stagge, GFU, d. Jasmyn Caoile, WU, 7-5, 2-6 (10-4)
Keri Ingraham, GFU, d. Alison Nunamaker, WU, 7-5, 6-4
Katie Ervine, WU, d. Laura Rogers, GFU, 6-1, 6-7 (4), 10-4

WOMEN’S PLAYER OF THE YEAR: Sara Schipani, Lewis & Clark

SPORTSWOMAN OF THE YEAR: Jill Vaughan, Whitworth

COACH OF THE YEAR: Carl Swanson, Linfield

NWC FIRST TEAM: Sara Schipani, L&C; Nicole Ralston, Lin; Jade-Lin Wong, UPS; Jill Vaughan, Whw; Lisa Trefts, GFU; Molly Mayes, Whm; Kirsten Changstrom, Lin; Jill Huibregtse, Whw.

NWC SECOND TEAM: Kathryne Ogin, PLU; Lindsey Carlson, Lin; Hannah Swee, Whm; Cortney Groves, WU, Alyssa Newton, UPS; Caroline Kunz, Lin.


MEN’S CHAMPIONSHIP\

Linfield 5, Pacific Lutheran 2
Layman/Janssen, Lin, d. Ochsner/Uylangco, PLU, 9-8 (5)
Wiggins/Schaefer, PLU, d. Martin/Mullin, Lin, 8-5
Greene/Baker, Lin, d. Roloff/Nguy, PLU, 9-7

Reid Wiggins, PLU, d. Alex Martin, Lin, 6-2, 6-2
Tim Layman, Lin, d. Justin Ochsner, PLU, 3-6, 6-4, 6-1
Erik Janssen, Lin, d. Martin Uylangco, PLU, 6-7 (5), 6-4, 6-2
Chris Rivera, Lin, d. Luke Roloff, PLU, 6-4, 3-6, 6-2
Ben Schaefer, PLU, d. Justin Greene, 6-2, 6-4
Brian Mullin, Lin, d. Scott Nguy, PLU, 7-6 (4), 6-0

MEN’S THIRD-FOURTH PLACE
Whitman 6, Whitworth 1
Gamble/Changstrom, Whm, d. Dierickx/Van Horn, Whw, 8-4
Spiegel/Sumioka, Whm, d. Swanson/Hannaman, Whw, 8-4
Cho/Lin, Whm, d. Glaser/Walters, Whw, 8-6

Trevor Gamble, Whm, d. Chad Dierickx, Whw, 6-2, 7-6
Sam Spiegel, Whm, d. Stephen Hannaman, Whw, 7-5, 6-2
Brad Changstrom, Whm, d. Tyler Van Horn, Whw, 6-2, 7-6
Justin Swanson, Whw, d. Graham Sumioka, Whm, 6-1, 6-4
Ye-San Lin, Whm, d. Edwin Rivera, Whw, 6-0, 6-4
Aaron Cho, Whm, d. Brian Walters, Whw, 7-6, 6-2

MEN’S FIFTH-SIXTH PLACE
Puget Sound 7, George Fox 0
Hawley/Hartshorn, UPS, d. Gonzales/Leininger, GFU, 9-7
Swanson/Neugebauer, UPS, d. Shoji/Dougherty, GFU, 8-1
O’Conner/Gemmer, UPS, d. Bowman/Gregg, GFU, 8-0

Trent Neugebauer, UPS, d. Joe Gonzales, GFU, 6-3, 3-6, 6-4
Rogers Hawley, UPS, d. Matt Leininger, GFU, 6-0, 6-1
Mike Hartshorn, UPS, d. Yu Shoji, GFU, 6-0, 6-0
Noah Swanson, UPS, d. Derek Dougherty, GFU, 6-3, 6-0
Drew Gemmer, UPS, d. Greg Bowman, GFU, 6-1, 6-2
Mitch Hokozono, UPS, d. Eric Gregg, GFU, 7-5, 6-0

MEN’S SEVENTH-EIGHTH PLACE
Willamette 4, Lewis & Clark 3
Reinert/McManus, WU, d. Brasier/Livingston, L&C, 8-5
Mann/Ross, L&C, d. Rodgers/Nakamatsu, WU, 8-5
Stiles/Barnett, WU, d. Hopp/Tatum, L&C, 8-1

Tommy Brasier, L&C, d. Greg Reinert, WU, 6-2, 6-2
Zach Mann, L&C, d. Matt McManus, WU, 6-1, 6-2
David Stiles, WU, d. Brendan Livingston, L&C, 6-2, 6-2
Tim Hopp, L&C, d. Andrew Rodgers, WU, 6-2, 1-6, 10-2
Garrett Nakamatsu, WU, d. Ben Ross, L&C, 6-3, 6-2
Read McFaddin, WU, d. Rhett Tatum, L&C, 6-2, 6-0

MEN’S PLAYER OF THE YEAR: Reid Wiggins, Pacific Lutheran

SPORTSMAN OF THE YEAR: Trevor Gamble, Whitman

COACH OF THE YEAR: Carl Swanson, Linfield

NWC FIRST TEAM: Reid Wiggins, PLU; Trevor Gamble, Whm; Alex Martin, Lin; Joe Gonzales, GFU; Chad Dierickx, Whw; Tim Layman, Lin; Justin Ochsner, PLU; Sam Spiegel, Whm.

NWC SECOND TEAM: Trent Neugebauer, UPS; Scott Carruthers, Pac; Brad Changstrom, Whm; Tommy Brasier, L&C; Justin Greene, Lin; Greg Reinert, WU; Martin Uylangco, PLU.