Distance Carnival Day One Results

Newberg, Ore. — Two Willamette University runners, Aaron Hollingshead for the men and Danya Rumore, established three new records during the George Fox University Distance Carnival Friday evening at Colcord Memorial Field.

In the men’s 3,000 meter steeplechase, Hollingshead set a new meet record with a time of 9:08.1, eclipsing the previous Carnival mark of 9:16.4 by Holger Ross of the University of Portland in 1996. Hollingshead met the provisional qualifying standard for the NCAA Division III National Championships.

In the women’s 10,000 meter run, Rumore ran a 36:03.5, topping the old meet mark of 38:50.1 by Tony Lutz of Willamette in 2000, and the Colcord Field record of 36:52, set earlier this year in another meet by her Willamette teammate, Natalie Muren, who was second this time with a 37:40.0.

Other events winners included Meryl Witt of Linfield College in the women’s 3,000 steeplechase (11:34.0), Molly Phimister of Willamette in the women’s 5,000 meter run (19:05.9), John Butkey of Clackamas Community College in the men’s 5,000 meter run (15:24.0), and Brendan Brown of Willamette in the men’s 10,000 meter run (32:15.1).

The track and field weekend at George Fox continues Saturday (Apr. 10) with the GFU All-Comers meet, which will include the shorter track events and the field events. The action begins at 11:00 a.m., and late entries are welcome.


MEN’S 3,000m STEEPLECHASE

PAST WINNERS

1996 Holger Ross U. of Portland 9:16.4

1997 Bryan Thompson George Fox 9:56.2

1998 Kent Potter Cascade College 10:06.6

1999 Andy Spencer North Idaho CC 9:43.5

2000 Tom Johnson Unattached 9:52.1

2001 Brian Shoeneman Unattached 10:23.7

2002 Brian Schoeneman Lewis & Clark 9:38.6

2003 Jake Stout Willamette 9:18.6

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. Aaron Hollingshead, Willamette 9:08.1MR

2. Michael Owen, George Fox 9:16.0

3. Brandon Workman, Team XO 9:20.8

4. Miguel Galeana, Unattached 9:22.9

5. Travis Harris, Willamette 9:35.5

6. Mark Welsh, Willamette 9:53.1

7. Ben Zeiger, Willamette 9:54.4

8. Micah Evans, Willamette 9:56.6

9. Conor Lucas-Roberts, Willamette 9:57.6

10. Nathan Chambers, Evergreen State 10:17.8

11. Danny Still, Cascade College 10:47.0

12. Peter Pritchett, Unattached 10:50.5


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

MEN’ 5,000m

PAST WINNERS

1996 Matt Dressel Linfield 15:00.9

1997 Mike Miller Linfield 15:08.2

1998 Kirk Fisher Oregon State TC 15:10.5

1999 Erik Kiauka Una. 15:00.5

2000 Jeremy Park Unattached 14:39.7

2001 Greg Mitchell Brooks 14:54.1

2002 Ahrlin Bauman Unattached 14:5.70

2003 Matt Sheets Unattached 15:12.9

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. John Butkey, Clackamas CC 15:24.0

2. Sean Nixon, Unattached 15:58.6

3. David Dorr, Western Baptist 16:09.0

4. Justin Lana, Linfield 16:15.5

5. Nate O'Brien, Willamette 16:18.7

6. Wyatt Boyd, Willamette 16:31.7

7. Larry Mock, Bruin Track Club 18:37.0


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

MEN’ 10,000m

PAST WINNERS

1996 Ken McFadden Unattached 32:38.2

1997 Ryan Burck Linfield 32:53.1

1998 Nathan Gushwa Willamette U. 35:44.9

1999 Jason Young Unattached 32:00.8

2000 Tom Moritz Unattached 32:33.1

2001 Paul Davis Linfield 31:27.8

2002 Robb Finnegan Unattached 30:52.2

2003 T. J. Garlatz Western Washington 33:07.5

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. Brendan Brown, Willamette 32:15.1

2. Tim Vandervlugt, Unattached 32:24.5

3. Drew Dickson, U. Alaska-Anchorage 33:22.4

4. Josh Henson, Pacific 33:31.4

5. Josh Klimek, Evergreen State 33:35.4

6. Kelly Warren, Linfield 34:03.2

7. Josh Butler, Willamette 34:12.8

8. Carl Hoogesteger, Unattached 34:35.7

9. Jake Moe, George Fox 34:55.6

10. Kent Sasaki, Linfield 34:58.5

11. Daniel Wojcik, Oregon TC Masters 35:19.4

12. Odis Sanders, Oregon TC Masters 35:20.1

13. Logan Mercer, Lewis & Clark 36:34.6

14. Peter Olson, Linfield 37:00.3

15. Matt Burg, George Fox nt


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


WOMEN’ 3,000m

PAST WINNERS

1996 Annette Peters Nike 9:29.6

1997 Jen Coles Pacific University 10:33.1

1998 Beatrice Jepchirchir Cascade College 10:48.5

1999 Kim Steele Portland State U. 10:32.2

2000 Rebecca Moore OSU TC 10:22.4

2001 Lorilynn Hoffman Nike Port. 9:58.1

----------------------------------------------------------------------------


WOMEN’ 3,000m STEEPLECHASE

PAST WINNERS

2002 Jill Salmon WOU 11:16.4

2003 Molly Brady Willamette 11:56.9

----------------------------------------------------------------------------

1. Meryl Witt, Linfield 11:34.0

2. Tery Hall, Linfield 11:34.2

3. Bobbi Wright, Willamette 12:29.4

4. Whittney Harris, George Fox 12:41.6

5. Molly Brady, Willamette 12:49.3

6. Beth Moyer, George Fox 13:22.9

7. Jessica Lammers, Willamette 14:17.7


WOMEN’ 5,000m

PAST WINNERS

1996 Carrie Morales Willamette U. 18:03.5

1997 Angela Linder, George Fox 19:05.1

1998 Heather Wallace Seattle Pacific 17:51.4

1999 Wendy Bruneau OSU TC 17:51.8

2000 Ember Brosius GFU 18:04.4

2001 Wendy Bruneau Apex 18:06.5

2002 Wendy Johnson Striders 18:03.5

2003 Stacy Edwards Alaska-Anchorage 18:05.9

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. Molly Phimister, Willamette 19:05.9

2. Ellen Beebe, Willamette 19:10.3

3. Tiffany Passi, Clackamas CC 19:18.8

4. Angela Lindbo, Bruin TC 19:19.4

5. Kasey Treger, Linfield 19:59.5

6. Juline Walker, Willamette 20:01.7

7. Amy Coultner, Willamette 20:05.2

8. Audrey Squires, Willamette 21:09.0

9. Tracy Tabb, Unattached 21:40.5

10. Debbie Schor, Linfield 21:45.3

11. Liesl Plomski, Evergreen State 22:14.2

12. Ashlee Weimar, Linfield 22:26.7

13. Stephanie Fischer, Linfield 22:31.4

14. Jessie Glaubman, Willamette 23:43.5

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


WOMEN’ 10,000m

PAST WINNERS

1996 Suri Hafdahl Linfield 41:01.3

1997 Renske Wierstra Pacific University 43:21.5

1998 Lisseth Lorelli Qualls Cascade College 39:51.2

1999 Lisseth Lorelli Qualls Cascade College 41:40.4

2000 Tonya Lutz Willamette 38:50.1

2001 Kirsten Norgaard GFU 41:41.6

2002 Janelle Goeres GFU 40:47.3

2003 Paula Harkin Unattached 42:11.5

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. Danya Rumore, Willamette 36:03.5 MR

(Field Record, old 36:52, Muren, Willamette, 2004)

2. Natalie Muren, Willamette 37:40.0

3. Kendra Steinbrugger, St. Martin's 40:53.8

4. Shana Shosky, Pacific 40:58.6

5. Janelle Goeres, George Fox 42:35.3

6. Natalie Hatch, Willamette 43:21.8

7. Kat Lichtenwalter, Pacific 45:59.9