Willamette Finishes 3rd at the Nortwest Conference Women's Tennis Tournament

NORTHWEST CONFERENCE WOMEN’S TENNIS TOURNAMENT
Friday-Saturday, April 16-17, 2004 - Yakima, Washington
First Round (April 16)

#1 Linfield 9, vs. #8 Lewis & Clark 0
Singles
Nicole Ralston (LIN) d. Laura Willner (L&C) 6-3, 6-1
Megan Rodgers (LIN) d. Kristin Head (L&C) 6-3, 6-1
Becca Johnson (LIN) d. Gianna Iuppa (L&C) 6-0, 6-0
Kasey Kuenzli (LIN) d. Lauren Hashimoto (L&C) 6-0, 6-0
Caroline Kunz (LIN) d. Liz Nguyen (L&C) 6-0, 6-1
Lindsey Carlson (LIN) d. Adi Nevo (L&C) 6-0, 6-0
Doubles
Ralston/Kuenzli (LIN) d. Willner/Head (L&C) 8-2
Rodgers/Johnson (LIN) d. Hashimoto/Nguyen (L&C) 8-0
Carlson/Asya Kamal (LIN) d. Iuppa/Hannah Klausman (L&C) 8-5

#2 Puget Sound 7, vs. #7 Whitworth 2
Singles
Taryn Anderson (UPS) d. Katie Troxell (WHW) 6-0, 6-1
Courtney Dunham (UPS) d. Krista Shrader (WHW) 7-6, 7-5
Alyssia Sidoff (UPS) d. Mandi Hopkins (WHW) 6-2, 6-3
Rachael McCoola (WHW) d. Melessa Snyder (UPS) 6-2, 4-6, (10-1)
Molly Clevenger (UPS) d. Sandy Fujitani (WHW) 2-6, 6-3, (10-8)
Alyssa Newton (UPS) d. Betsy Johnson (WHW) 6-1, 6-1
Doubles
Anderson/Dunham (UPS) d. Troxell/Shrader (WHW) 8-4
McCoola/Fujitani (WHW) d. Sidoff/Snyder (UPS) 8-5
Clevenger/Newton (UPS) d. Johnson/Kayla Pilkington (WHW) 8-1

#6 George Fox 7, #3 Pacific Lutheran 2
Singles
Lisa Trefts (GFU) d. Amanda Anuraga (PLU) 6-3, 7-5
Nicole Petrzelka (PLU) d. Stephanie Selid (GFU) 6-3, 6-0
Anne Robinson (GFU) d. Katie Ogin (PLU) 6-3, 6-3
Kristin Miller (GFU) d. Bria Smith (PLU) 3-6, 6-3, 6-3
Rebecca Kromer (GFU) d. Liz George (PLU) d. 5-7, 6-2, 6-0
Heidi Stagge (GFU) d. Elizabeth Galbraith (PLU) 7-5, 6-2
Doubles
Trefts/Miller (GFU) d. Anuraga/Smith (PLU) 8-5
Petrzelka/Tracy Fujitani (PLU) d. Selid/Robinson (GFU) 8-6
Kromer/Stagge (GFU) d. Galbraith/George (PLU) 8-4

#5 Willamette 5, #4 Whitman 4
Singles
Paola Vizcaino (WHM) d. Cortney Groves (WIL) 6-0, 6-0
Susan Butler (WIL) d. Hannah Swee (WHM) 7-5, 7-5
Carissa Klarich (WHM) d. Ashley Layton (WIL) 6-2, 7-6 (7-5)
Jessica Antilla (WHM) d. Hannah Johnson (WIL) 6-2, 6-3
Alison Nunamaker (WIL) d. Laurie Chapman (WHM) 6-0, 6-3
Melody Kerber (WIL) d. Maura Flaherty (WHM) 1-6, 6-2, 6-2
Doubles
Groves/Layton (WIL) d. Vizcaino/Swee (WHM) 8-6
Butler/Johnson (WIL) d. Klarich/Chapman (WHM) 8-3
Antilla/Trish Hayward (WHM) d. Kerber/Nunamaker (WIL) 8-4

Consolation Bracket Semifinals (April 16)

#4 Whitman 8, #8 Lewis & Clark 1
Singles
Paola Vizcaino (WHM) d. Laura Willner (L&C) 6-2, 6-1
Carissa Klarich (WHM) d. Kristin Head (L&C) 6-1, 6-0
Jessica Antilla (WHM) d. Gianna Iuppa (L&C) 6-1, 6-1
Lauren Hashimoto (L&C) d. Katie Collier (WHM) 6-2, 6-2
Trish Hayward (WHM) d. Liz Nguyen (L&C) 6-1, 6-1
Athena Macy (WHM) d. Hannah Klausman (L&C) 6-0, 6-0
Doubles
Vizcaino/Swee (WHM) vs. Willner/Head (L&C) 8-2
Klarich/Chapman (WHM) vs. Hashimoto/Nguyen (L&C) 8-2
Antilla/Hayward (WHM) vs. Iuppa/Klausman (L&C) 8-5

#3 Pacific Lutheran 8, #7 Whitworth 1
Singles
Amanda Anuraga (PLU) d. Katie Troxell (WHW) 6-4, 6-0
Nicole Petrzelka (PLU) d. Krista Shrader (WHW) 6-3, 6-4
Mandi Hopkins (WHW) d. Katie Ogin (PLU) 6-4, 7-5
Bria Smith (PLU) d. Rachael McCoola (WHW) 6-4, 6-0
Liz George (PLU) d. Sandy Fujitani (WHW) 6-0, 4-6, 6-1
Elizabeth Galbraith (PLU) d. Betsy Johnson (WHW) 6-2, 6-2
Doubles
Anuraga/Smith (PLU) d. Troxell/Shrader (WHW) 8-4
Fujitani/Petrzelka (PLU) d. McCoola/Fujitani (WHW) 8-6
Galbraith/George (PLU) d. Hopkins/Kayla Pilkington (WHW) 8-4

Championship Bracket Semfinals (April 16)

#1 Linfield 8, #5 Willamette 1
Singles
Nicole Ralston (LIN) d. Cortney Groves (WIL) 6-2, 6-1
Susan Butler (WIL) d. Megan Rodgers (LIN) 6-0, 6-4
Becca Johnson (LIN) d. Ashley Layton (WIL) 6-2, 6-1
Kasey Kuenzli (LIN) d. Hannah Johnson (WIL) 6-3, 6-1
Caroline Kunz (LIN) d. Alison Nunamaker (WIL) 6-3, 6-2
Lindsey Carlson (LIN) d. Melody Kerber (WIL) 6-3, 6-0
Doubles
Ralston/Kuenzli (LIN) d. Groves/Layton (WIL) 8-3
Rodgers/Johnson (LIN) d. Butler/Johnson (WIL) 8-3
Carlson/Asya Kamal (LIN) d. Kerber/Nunamaker (WIL) 8-4

#2 Puget Sound 6, vs. #6 George Fox 3
Singles
Taryn Anderson (UPS) d. Lisa Trefts (GFU) 6-0, 6-0
Courtney Dunham (UPS) d. Stephanie Selid (GFU) 6-3, 7-6
Alyssia Sidoff (UPS) d. Anne Robinson (GFU) 6-2, 6-0
Kristin Miller (GFU) d. Melessa Snyder (UPS) 6-7, 7-5, (10-2)
Rebecca Kromer (GFU) d. Molly Clevenger (UPS) 6-1, 6-4
Heidi Stagge (GFU) d. Alyssa Newton (UPS) 6-2, 6-0
Doubles
Anderson/Dunham (UPS) d. Trefts/Miller (GFU) 8-4
Sidoff/Snyder (UPS) d. Selid/Robinson (GFU) 8-2
Clevenger/Newton (UPS) d.. Kromer/Stagge (GFU) 8-3

Finals (April 17)

7th-8th Place - #7 Whitworth 6, #8 Lewis &Clark 3
Singles
Laura Willner (L&C) d. Katie Troxell (WHW) 6-4, 6-1
Krista Shrader (WHW) d. Kristin Head (L&C) 7-5, 6-3
Mandi Hopkins (WHW) d. Gianna Iuppa (L&C) 6-1, 6-4
Rachael McCoola (WHW) d. Lauren Hashimoto (L&C) 6-1, 7-5
Sandy Fujitani (WHW) d. Liz Nguyen (L&C) 6-3, 6-1
Hannah Klausman (L&C) d. Betsy Johnson (WHW) 6-4, 6-3
Doubles
Willner/Head (L&C) d. Hopkins/Shrader (WHW) 8-5
Troxell/Johnson (WHW) d. Hashimoto/Nguyen (L&C) 8-5
Fujitani/McCoola (WHW) d. Iuppa/Klausman (L&C) 8-5

5th-6th Place - #4 Whitman 8, #3 Pacific Lutheran 1
Singles
Paola Vizcaino (WHM) d. Amanda Anuraga (PLU), injury default
Nicole Petrzelka (PLU) d. Hannah Swee (WHM) 7-5, 6-4
Carissa Klarich (WHM) d. Katie Ogin (PLU) 6-4, 6-3
Jessica Antilla (WHM) d. Bria Smith (PLU) 2-6, 6-2, 6-4
Laurie Chapman (WHM) d. Elizabeth Galbraith (PLU) 6-1, 6-4
Trish Hayward (WHM) d. Tracy Fujitani (PLU) 8-4
Doubles
Vizcaino/Swee (WHM) d. Anuraga/Smith (PLU), injury default
Klarich/Chapman (WHM) d. Fujitani/Petrzelka (PLU) 8-4
Antilla/Hayward (WHM) d. Galbraith/George (PLU) 8-6

3rd-4th Place - #5 Willamette 7, #6 George Fox 2
Singles
Lisa Trefts (GFU) d. Cortney Groves (WIL) 6-1, 6-0
Susan Butler (WIL) d. Stephanie Selid (GFU) 6-1, 6-2
Ashley Layton (WIL) d. Anne Robinson (GFU) 7-5, 6-3
Hannah Johnson (WIL) d. Kristin Miller (GFU) 6-0, 6-1
Alison Nunamaker (WIL) d. Rebecca Kromer (GFU) 7-5, 4-6, (10-8)
Heidi Stagge (GFU) d. Melody Kerber (WIL) 6-2, 6-3
Doubles
Groves/Layton (WIL) d. Trefts/Miller (GFU) 8-6
Butler/Johnson (WIL) d. Selid/Robinson (GFU) 8-4
Kerber/Nunamaker (WIL) d. Kromer/Stagge (GFU) 8-2

Championship - #1 Linfield 8, #2 Puget Sound 1
Singles
Taryn Anderson (UPS) d. Nicole Ralston (LIN) 6-3, 7-5
Megan Rodgers (LIN) d. Courtney Dunham (UPS) 7-5, 6-7 (7-5), (10-4)
Becca Johnson (LIN) d. Alyssia Sidoff (UPS) 6-2, 6-1
Kasey Kuenzli (LIN) d. Melessa Snyder (UPS) 6-2, 1-6, 6-4
Caroline Kunz (LIN) d. Molly Clevenger (UPS) 6-1, 6-4
Lindsey Carlson (LIN) d. Katie Russell (UPS) 6-2, 6-2
Doubles
Ralston/Kuenzli (LIN) d. Anderson/Dunham (UPS) 8-2
Rodgers/Johnson (LIN) d. Sidoff/Snyder (UPS) 8-5
Carlson/Asya Kamal (LIN) d. Clevenger/Newton (UPS) 8-5