Willamette Finishes 8th at the Nortwest Conference Men's Tennis Tournament

 

NORTHWEST CONFERENCE MEN'S TENNIS TOURNAMENT

Friday-Saturday, April 16-17, 2004 - Yakima, Washington

 

First Round (April 16)

 

#1 Pacific Lutheran 7, #8 Willamette 0

Singles

Ben Schaefer (PLU) d. Matt McManus (WIL) 6-3, 6-2

Luke Roloff (PLU) d. Andy Frey (WIL) 6-0, 6-0

Erik Husa (PLU) d. Shaun Mihalick (WIL) 6-3, 6-0

Boyd Massie (PLU) d. Jeff Hancock WIL) 6-2, 6-1

Kevin Yoder (PLU) d. Josh Barnett (WIL) 6-1, 6-4

David Edmiston (PLU) d. Reid Snowden (WIL) 6-0, 6-1

Doubles

Roloff/Larimore (PLU) d. McManus/Mihalick (WIL) 8-4

Edmiston/Schaefer (PLU) d. Garrison/Barnett (WIL) 8-3

Husa/Loranger (PLU) d. John Groat/Snowden (WIL) 8-1

 

#2 Whitman 7, vs. #7 Pacific 0

Singles

Steven Ly (WHM) d. Scott Carruthers (PAC) 6-0, 6-0

Robbie Munday (WHM) d. Ben Judson (PAC) 6-0, 6-3

Phalkun Mam (WHM) d. Tom Chewerda (PAC) 6-0, 6-0

David Miller (WHM) d. Eric Yukumoto (PAC) 6-1, 6-0

Sam Spiegel (WHM) d. Ashten Kawabe (PAC) 6-1, 6-1

Dane Miller (WHM) d. Justin Silva (PAC) 6-0, 6-0

Doubles

Munday/Dv Miller (WHM) d. Carruthers/Judson (PAC) 8-0

Ly/Mam (WHM) d. Chewerda/Yukumoto (PAC) 8-0

Dn Miller/Brad Changstrom (WHM) d. Kawabe/Kyle Tomita (PAC) 8-0

 

#3 Linfield 7, vs. #6 Whitworth 0

Singles

Tim Layman (LIN) d. Justin Swanson (WHW) 6-2, 6-7 (7-4), (10-7)

Jack Fleming (LIN) d. Tyler Van Horn (WHW) 6-1, 6-4

Nick Baker (LIN) d. Justin Glaser (WHW) 6-2, 6-3

Erik Janssen (LIN) d. Michael Carlson (WHW) 6-0, 6-0

Brian Mullin (LIN) d. Isaac Lanctot (WHW) 7-5, 6-1

Chris Rivera (LIN) d. Tyler Best (WHW) 6-2, 6-0

Doubles

Layman/Mullin (LIN) d. Van Horn/Glaser (WHW) 8-3

Fleming/Janssen (LIN) d. Swanson/Carlson (WHW) 8-6

Baker/Rivera (LIN) d. Lanctot/Best (WHW) 8-4

 

#4 Puget Sound 6, #5 Lewis & Clark 1

Singles

Tommy Brasier (L&C) d. Trent Neugebauer (UPS) 6-1, 6-0

A.W. Rogers Hawley (UPS) d. Zach Mann (L&C) 6-1, 6-0

Travis Titus (UPS) d. David Lindsay (L&C) 6-7, ret.

Noah Swanson (UPS) d. Stefan Shearer (L&C) 6-1, 6-2

Jeffery Belzer (UPS) d. David Ely (L&C) 6-1, 6-1

Samuel Ziff (UPS) d. Lee Gurney (L&C) 6-2, 6-1

Doubles

Neugebauer/Titus (UPS) d. Brasier/Lindsay (L&C) 8-4

Hawley/Andrew Gemmer (UPS) d. Mann/Shearer (L&C) 8-4

Swanson/Belzer (UPS) d. Ely/Gurney (L&C) 8-0

 

Consolation Bracket Semifinals (April 16)

 

#5 Lewis & Clark 4, #8 Willamette 3

Singles

Tommy Brasier (L&C) d. Matt McManus (WIL) 6-1, 6-3

Zach Mann (L&C) d. Andy Frey (WIL) 6-1, 6-0

David Lindsay (L&C) d. Shaun Mihalick (WIL) 7-5, 6-1

Jeff Garrison (WIL) d. Stefan Shearer (L&C) 3-6, 6-1, (10-7)

Jeff Hancock (WIL) d. David Ely (L&C) vs. 6-2, 6-0

Josh Barnett (WIL) d. Lee Gurney (L&C) vs. 8-1

Doubles

Brasier/Lindsay (L&C) d. McManus/Mihalick (WIL) 8-3

Mann/Shearer (L&C) d. Garrison/Barnett (WIL) 8-2

Frey/Hancock (WIL) d. Ely/Gurney (L&C) 8-1

 

#6 Whitworth 7, #7 Pacific 0

Singles

Justin Swanson (WHW) d. Scott Carruthers (PAC) 6-1, 6-4

Tyler Van Horn (WHW) d. Ben Judson (PAC) 6-4, 4-6, 6-3

Justin Glaser (WHW) d. Tom Chewerda (PAC) 6-1, 6-3

Michael Carlson (WHW) d. Eric Yukumoto (PAC) 7-5, 6-7, (10-6)

Isaac Lanctot (WHW) d. Ashten Kawabe (PAC) 6-4, 6-3

Tyler Best (WHW) d. Justin Silva (PAC) 6-0, 6-0

Doubles

Van Horn/Glaser (WHW) d. Carruthers/Judson (PAC) 8-4

Swanson/Carlson (WHW) d. Chewerda/Yukumoto (PAC) 8-2

Lanctot/Best (WHW) d. Kawabe/Kyle Tomita (PAC) 8-2

 

Championship Bracket Semfinals (April 16)

 

#1 Pacific Lutheran 6, #4 Puget Sound 1

Singles

Matthew Larimore (PLU) d. Trent Neugebauer (UPS) 6-2, 6-4

A.W. Rogers Hawley (UPS) d. Ben Schaefer (PLU) 6-2, 7-6 (7-1)

Luke Roloff (PLU) d. Travis Titus (UPS) 6-2, 6-3

Erik Husa (PLU) d. Noah Swanson (UPS) 6-3, 7-5

Jeff Loranger (PLU) d. Andrew Gemmer (UPS) 6-0, 6-3

Boyd Massie (PLU) d. Jeffery Belzer (UPS) 5-7, 6-4, (2-1 ret.)

Doubles

Roloff/Larimore (PLU) d. Neugebauer/Titus (UPS) 8-5

Martin Uylangco/Schaefer (PLU) d. Hawley/Gemmer (UPS) 8-3

Husa/Loranger (PLU) d. Swanson/Belzer (UPS) 8-2

 

#2 Whitman 7, #3 Linfield 0

Singles

Steven Ly (WHM) d. Tim Layman (LIN) 7-6, 3-6, (10-3)

Robbie Munday (WHM) d. Jack Fleming (LIN) 6-1, 6-7, 6-2

Phalkun Mam (WHM) d. Erik Janssen (LIN) 6-3, 7-5

David Miller (WHM) d. Brian Mullin (LIN) 7-5, 6-2

Sam Spiegel (WHM) d. Chris Rivera (LIN) 6-3, 6-2

Dane Miller (WHM) d. John Yates (LIN) 6-4, 6-2

Doubles

Layman/Mullin (LIN) d. Munday/Dv Miller (WHM) 8-6

Ly/Mam (WHM) d. Fleming/Janssen (LIN) 8-4

Dn Miller/Brad Changstrom (WHM) d. Baker/Rivera (LIN) 9-8 (8-6)

 

Finals (April 17)

 

7th-8th Place - #7 Pacific 5, #8 Willamette 2

Scott Carruthers (PAC) d. Matt McManus (WIL) 6-0, 6-3

Ben Judson (PAC) d. Andy Frey (WIL) 6-1, 6-2

Jeff Garrison (WIL) d. Tom Chewerda (PAC) 3-6, 6-4, (10-6)

Eric Yukumoto (PAC) d. Jeff Hancock (WIL) 6-4, 7-6 (7-4)

Ashten Kawabe (PAC) d. Josh Barnett (WIL) 7-5, 6-4

Redi Snowden (WIL) d. Kyle Tomita (PAC) 6-0, 6-1

Doubles

Carruthers/Judson (PAC) d. McManus/Shaun Mihalick (WIL) 8-3

Chewerda/Yukumoto (PAC) d. Garrison/Barnett (WIL) 8-2

Frey/Hancock (WIL) d. Kawabe/Tomita (PAC) 8-2

 

5th-6th Place - #6 Whitworth 5, #5 Lewis & Clark 2

Singles

Tommy Brasier (L&C) d. Justin Swanson (WHW) 6-1, 7-6 (9-7)

Zach Mann (L&C) d. Tyler Van Horn (WHW) 6-3, 6-2

Justin Glaser (WHW) d. David Lindsay (L&C) 6-3, 6-3

Michael Carlson (WHW) d. Stefan Shearer (L&C) 6-0, 7-6 (7-3)

Isaac Lanctot (WHW) d. David Ely (L&C) 6-4, 6-1

Tyler Best (WHW) d. Lee Gurney (L&C) 6-4, 6-1

Doubles

Van Horn/Glaser (WHW) d. Brasier/Lindsay (L&C) 8-1

Swanson/Carlson (WHW) d. Mann/Shearer (L&C) 8-1

Lanctot/Best (WHW) d. Ely/Gurney (L&C) 8-4

 

3rd-4th Place - #3 Linfield 7, #4 Puget Sound 0

Singles

Tim Layman (LIN) d. A.W. Rogers Hawley (UPS) 6-3, 6-3

Jack Fleming (LIN) d. Travis Titus (UPS) 6-1, 6-2

Nick Baker (LIN) d. Noah Swanson (UPS) 6-3, 4-6, (10-8)

Erik Janssen (LIN) d. Samuel Ziff (UPS) 6-2, 6-1

Brian Mullin (LIN) d. Andrew Neal (UPS) 6-1, 6-3

Chris Rivera (LIN) d. Aaron Fung (UPS) 6-0, 6-0

Doubles

Layman/Mullin (LIN) d. Hawley/Andrew Gemmer (UPS) 8-3

Fleming/Janssen (LIN) d. Titus/Swanson (UPS) 8-5

Baker/Rivera (LIN) d. Neal/Fung (UPS) 8-3

 

Championship - #2 Whitman 5, #1 Pacific Lutheran 2

Singles

Matthew Larimore (PLU) d. Steven Ly (WHM) 6-0, 3-6, 6-4

Robbie Munday (WHM) d. Ben Schaefer (PLU) 6-4, 6-1

Phalkun Mam (WHM) d. Luke Roloff (PLU) 7-6, 6-3

David Miller (WHM) d. Erik Husa (PLU) 6-1, 7-6

Sam Spiegel (WHM) d. Jeff Loranger (PLU) 6-1, 6-0

Dane Miller (WHM) d. Boyd Massie (PLU) 6-0, 6-0

Doubles

Roloff/Larimore (PLU) d. Munday/Dv Miller (WHM) 8-6

Ly/Mam (WHM) d. Martin Uylangco/Schaefer (PLU) 8-4

Husa/Loranger (PLU) d. Dn Miller/Brad Changstrom (WHM) 9-8 (8-6)