Men's Championship: Pacific Lutheran 4, Whitman 3

Women's Championship: Linfield 8, Puget Sound 1

 

Third Place Men: Linfield 6, Whitworth 1

Third Place Women: Pacific Lutheran 5, Willamette 4

 

Fifth Place Men: Puget Sound 5, Lewis & Clark 2

Fifth Place Women: Whitworth 5, Whitman 4

 

Seventh Place Men: Willamette 4, George Fox 2

Seventh Place Women: Lewis & Clark 5, George Fox 4

 

YAKIMA, Wash. April 16, 2005

The Linfield Wildcats repeated as the Northwest Conference Women's Champions with their 8-1 victory over the Puget Sound Loggers on Saturday. Linfield won it's fourth-consecutive title sweeping the doubles matches and the top-five singles matches at the Yakima Tennis Club Outdoor Courts Saturday aftenoon.

For the men, top-ranked Pacific Lutheran won the conference tournament with their 5-4 victory over 2004 champions Whitman. Pacific Lutheran took two doubles matches to win the doubles point and added victories at one, two, and six singles to win the team title.

 

Final Standings Men:

1. Pacific Lutheran

2. Whitman

3. Linfield

4. Whitworth

5. Puget Sound

6. Lewis & Clark

7. Willamette

8. George Fox

9. Pacific

 

Final Standings Women:

1. Linfield

2. Puget Sound

3. Pacific Lutheran

4. Willamette

5. Whitworth

6. Whitman

7. Lewis & Clark

8. George Fox

9. Pacific

 

Complete Results:

Men:

Championship Pacific Lutheran 4, Whitman 3

 

 

Doubles

 

#1 PLU M. Larimore/Butenko def WMN Ly/Mam 8-2

 

#2 PLU Husa/ Miller def WMN Changstrom/Miller 8-6

 

#3 WMN Munday/Chemerinsky def PLU J. Larimore/ Schaefer 8-3

 

 

Singles

 

#1 PLU Ricky Butenko def WMN Steven Ly 6-3, 6-1

 

#2 PLU Matt Larimore def WMN Dane Miller 6-2, 6-1

 

#3 WMN Robbie Munday def PLU Ben Schaefer 6-4, 6-3

 

#4 WMN Phalkun Mam def PLU David Miller 6-2, 6-2

 

#5 WMN Eric Chemerinsky def PLU Eric Husa 3-6, 6-4, 7-5

 

#6 PLU J. Larimore def WMN Brad Changstrom 7-5, 7-6, 7-3

 

 

 

Third Place Match: #2 Linfield def #4 Whitworth 6-1

 

Doubles

 

#1 LIN Layman/Fleming def WW Dierickx/Glaser 8-2

 

#2 LIN Janssen/Roberts def WW Anegon/Donnell 8-4

 

#3 LIN Mullin/Yates def WW Carlson/Works 8-1

 

 

Singles

 

#1 LIN Tim Layman def WW Chad Dierickx 6-0, 6-0

 

#2 LIN Jack Fleming def WW Justin Glaser 6-0, 6-2

 

#3 LIN Erik Janssen def WW Ed Anegon 4-6, 6-3, (10-8)

 

#4 WW Michael Carlson def LIN Ian McGrath 6-7 (3), 6-4, (10-3)

 

#5 LIN Brian Mullin def WW Ben Works 6-3, 6-3

 

#6 LIN John Yates def WW Scott Donnell 7, 6-1

 

 

Fifth Place Match-- Puget Sound 6, Lewis & Clark 3

 

 

Doubles

 

#1 UPS Neugebauer/Hawley def L&C Mann/Lindsay 8-6

 

#2 UPS Gemmer/Oates def L&C Roessler/Goda 8-5

 

#3 L&C Nicholls/Shearer def UPS Ziff/Mulcher 8-3

 

 

 

Singles

 

#1 UPS Rogers Hawley def L&C Zach Mann 6-0, 6-0

 

#2 UPS Trent Neugebauer def L&C Ed Roessler 6-3, 5-7, 1-0(10-5)

 

#3 UPS Andrew Neal def L&C Satoshi Goda 6-3, 6-3

 

#4 L&C David Lindsay def Drew Gemmer 0-6, 6-4, 1-0 (10-7)

 

#5 L&C Louis Nicholls def Sam Ziff 6-7, 6-2, 1-0 (10-7)

 

#6 UPS Ryan Hulscher def L&C Stefan Shearer 6-1, default

 

Seventh Place Match: Willamette 4, George Fox 2

 

 

Singles

 

#1 GF Tyson Hunter def WU Matt McManus 6-2, 6-3

 

#2 WU Jeff Garrison def GF Mac Ovenell 6-2, 6-3

 

#3 WU Jeff Hancock def GF Kyle Pearson 7-6, 4-6, 7-6

 

#4 WU Eric MacMillan def GF Jordan Vargas 6-0, 6-1

 

#5 WU Garrett Nakamatsu vs GF Ethan Headley

 

#6 GF Chris Fogg def WU Shaun Mihalik 6-3, 6-1

 

 

Women's Complete Results:

 

Championship: Linfield 8, UPS 1

 

 

Doubles

 

#1 LIN Johnson/ Rodgers def UPS Sidoff/Snyder 8-1

 

#2 LIN Kuenzli/Buck def UPS Clevenger/Russell 8-2

 

#3 LIN Sorensen/Carlson def UPS Dunham/Schultz 8-3

 

 

 

Singles

 

#1 LIN Becca Johnson def UPS Courtney Dunham 6-0, 6-2

 

#2 LIN Kasey Kuenzli def UPS Alyssia Sidoff 6-0, 6-1

 

#3 LIN Megan Rodgers def UPS Melissa Snyder 6-1, 6-0

 

#4 LIN Traci Sorenson def UPS Molly Clevenger 6-4, 6-2

 

#5 LIN Lindsey Carlson def UPS Katue Russell 3-6, 6-4, (11-9)

 

#6 UPS Katie Schultz def LIN Kelli Sides 6-3, 4-6, (10-5)

 

 

Third Place Match: PLU 5, Willamette 4

 

 

Doubles

 

#1 WU Anderson/Layton def PLU Smith/Currey 9-7

 

#2 PLU Feltus/Petrzelka def WU Johnson/Butler 8-8 (7-4)

 

#3 PLU Proffitt/Besett def WU Kerber/Nunamaker 8-6

 

 

 

Singles

 

#1 PLU Megan Proffitt def WU Susan Butler 6-3, 1-6, 7-5

 

#2 PLU Nicole Petrzelka def WU Alison Nunamaker 6-1, 6-3

 

#3 PLU Liz Currey def WU Melody Kerber 6-0, 6-1

 

#4 WU Hannah Johnson def PLU Erika Feltus 6-1, 6-2

 

#5 WU Tiffany Kam def PLU Bria Smith 6-2, 6-4

 

#6 WU Ashley Layton def PLU Kelly Besett 6-0, 6-0

 

 

 

Fifth Place Match: Whitworth 5, Whitman 4

 

 

Doubles

 

#1 WMN Swee/ ?? def WW Brast/Troxell 8-6

 

#2 WW Smith/McCoola def Jankowska/Smith 8-3

 

#3 WW Shrader/Johnson def Hayward/Antilla 8-6

 

 

 

Singles

 

#1 WMN Carissa Klarich def WW April Brast 6-2, 6-2

 

#2 WMN Hannah Swee def Krista Shrader unreported

 

#3 WW Mandi Hopkins def Marta Jankowska 6-3, 6-3

 

#4 WW Katie Troxell def Maura Flaherty 6-2, 7-5

 

#5 WMN Jessica Antilla def Rachel McCoola 6-4, 6-3

 

#6 Sandy Fujitani def Katy Newhouse 6-3, 6-1

 

Seventh Place Match: Lewis & Clark 5, George Fox 4

 

 

Doubles

 

#1 L&C Head/Hashimoto def GF Hagler/Dalke 8-1

 

#2 GF Ngai/ Rogers def L&C Prideaux/ Ueno 8-4

 

#3 L&C Nguyen/Morales def GF Ring/ Pink 8-6

 

 

 

Singles

 

#1 GF Courtney Ngai def L&C Kristin Head 6-3, 6-3

 

#2 GF Valeri Ring def L&C Lauren Hashimoto 3-6, 8-6, 6-4

 

#3 L&C Liz Nguyen def GF Lindsay Hagler 6-4, 6-3

 

#4 GF Kelsie Dalke def L&C Jane Prideaux 3-6, 6-1, 6-2

 

#5 L&C Jessika Morales def GF Laura Rogers 6-4, 4-6, 6-4

 

#6 L&C Yuki Ueno def GF Rebecca Crinnion 6-3, 6-3